O zespole
Dodane przez HanzoHattorii dnia Styczeń 13 2015 19:48:33
Dir En Grey

Pochodzenie: Osaka, Japonia
Lata aktywności: 1997-teraz
Wytwórnie płytowe: Firewall Div., SMEJ, Okami, The End, Gan-Shin, Warcon Enterprises
Członkowie zespołu: Kyo, Die, Kaoru, Toshiya, Shinya
Strona internetowa: Link

Dir En Grey (jap. ディル・アン・グレイ, Diru an gurei) to japoński zespół, który został założony 2 lutego 1997 roku. Powodem powstania był rozpad grupy o nazwie La:Sadie's. Skład zespołu od początku pozostał niezmienny, ale częste ewolucje ich stylu sprawiają, że ciężko jest nazwać gatunek ich muzyki. Jest to metal oraz rock, ale nie da się ich wsadzić do szufladki określającej konkretny podgatunek żadnego z tych gatunków. Na początku kariery byli częścią japońskiej sceny tzw. visual-kei, aczkolwiek z biegiem czasu zrezygnowali z owego stylu i przestali nosić tak dziwaczne ubrania i fryzury.

Zespół grał koncerty w Azji, Europie i Ameryce Północnej. Magazyn Billboard na międzynarodowej stronie dla fanów oznajmił, że zespół „przekroczył językową barierę w Stanach Zjednoczonych poprzez muzykę” oraz „zdobywa publiczność bez śpiewania po angielsku”.

Nazwa zespołu składa się z trzech wyrazów. Każde słowo zostało wzięte z innego języka. "Dir" z niemieckiego, "en" z francuskiego i "grey" z angielskiego. Jeden z członków zespołu, Kaoru, mówi, że nazwa"Dir en grey" znaczy "szara moneta". Jednakże innym tłumaczeniem może być: "tobie w szarości". Fani często skracają nazwę zespołu i używają wyrażeń "DEG" oraz "Diru". Zapis Dir En Grey jest stylizowany jako DIR EN GREY, a dawniej Dir en grey.

w budowie...